Taneční obor

Tanečnice a kytarový orchestr ve Francii

Ve dnech 16. - 20. listopadu 2023 navštívily žákyně tanečního oboru a Kytarový orchestr partnerské francouzské město Persan, respektive partnerskou školu Conservatoir de Persan.
Partnerství škol započaly výměny pěveckých sborů a nyní v roce 2023 v této inspirativní spolupráci pokračoval taneční obor pod vedením Jany Valtarové a Anity Príbojské a kytarový orchestr vedený Pavlem Čermákem. Na začátku května tohoto roku jsme přivítali hosty z Persanu u nás v Náchodě (viz. článek ZDE) a reciproční výjezd do Francie proběhl nyní.

Během čtyř pobytových dnů toho stihli opravdu hodně. Cesta tam uběhla rychle, a dokonce stihli i návštěvu katedrály Notre-Dame v Remeši - místo, kde probíhaly korunovace francouzských králů. V Persanu je po příjezdu čekalo milé uvítání, rozdělení do rodin a ochutnání prvního domácího francouzského jídla.
Pátek byl zalitý sluncem, dobrou náladou a zajímavým programem. Dopoledne strávili na zámku v Auvers, kde zhlédli výstavu holandského mistra Vincenta van Gogha. Ten zde prožil část svého života a spolu se svým bratrem je tu i pochován. Odpoledne zavítali na překrásné opatství Royaumont, kde se každoročně koná velké množství koncertů. Je to magické místo. V podvečer se v prostorách školy začali chystat na sobotní společný koncert. Proběhla společná zkouška kytarových orchestrů, tanečnice absolvovaly workshop, vedené improvizace a oživily své choreografie.
Celá sobota se nesla v duchu prostorových, akustických a světelných zkoušek jak kytarových orchestrů, tak tanečnic. Proběhla pilná příprava a v 18 hodin začalo společné vystoupení pro francouzské publikum. Nejdříve se představily oba kytarové orchestry a poté přišla na řadu taneční část programu. Při přestavbách v průběhu koncertu dokonce zazněly úryvky z děl česko-francouzského literáta Milana Kundery. Atmosféra byla skvělá, diváků více než židlí a potlesk opravdu dlouhý! Po koncertu účinkující takřka nestíhali přijímat osobní gratulace od spousty lidí z publika. Poté se přesunuli na afterparty, kde je čekal raut, společně si tančili, zpívali a hráli hry. Zkrátka oslavili úspěšný den.
S kamarády z Persanu stihli během setkání v Náchodě i Persanu prožít nezapomenutelné zážitky a při nedělním ranním loučení nechyběly ani slzy a vřelá objetí. Po dojemném rozloučení se plni emocí vydali na cestu do…PAŘÍŽE! Počasí více než přálo a tak stihli navštívit všechna významná místa, která si před cestou naplánovali. Co víc k tomu dodat. Pro většinu z nich to byla první návštěva tohoto překrásného města a moc si ji užili, stejně jako celý báječný prodloužený víkend.

Velké poděkování patří francouzským rodinám za zázemí a péči, učitelům Conservatoir de Persan za báječný program celé akce, učitelům ze ZUŠ Náchod za přípravu a realizaci celého výjezdu, Městu Náchod za podporu partnerství a musíme zmínit i firmu Dopravní značení Náchod (rodina Matyskova), která zajistila přenádherný polep našeho autobusu!