Časté dotazy

Jak se mohu přihlásit do ZUŠ?

Vyplňte elektronickou přihlášku (https://www.zusnachod.cz/cs/o-nas/prihlaska-ke-studiu) a následně přijďte na přijímací zkoušky, které pořádáme vždy na začátku června. Doporučujeme Vám si nejprve projít nabídku jednotlivých oborů na našem webu www.zusnachod.cz.

Vyučujete i dospělé?

Studium v ZUŠ Náchod je určeno pro děti, žáky a studenty MŠ, ZŠ, SŠ a VOŠ. Ve spolupráci s Městem Náchod provozujeme i Akademii 60+ pro seniory (podmínkou je bydliště Náchod).

Musím absolvovat přijímací zkoušky na taneční obor, když už jsem žákem školy ve studijním zaměření např. Hra na klavír?

Přijímací zkoušky je v tomto případě opravdu nutné absolvovat.

Musím znovu absolvovat přijímací zkoušky v hudebním oboru, když už jsem byl přijat na jeden hudební nástroj a teď chci hrát na další?

Přijímací zkoušky se ve stejném oboru znovu nedělají. Ale je zapotřebí, ideálně před podáním přihlášky, konzultovat předpoklady pro hru na jiný hudební nástroj.

Kdy mé dítě navštěvující hudební přípravku začne chodit do hodin nástroje, na který se přihlásil?

Je to značně individuální a školní vzdělávací program skýtá mnoho variant. Pětileté dítě navštěvující MŠ je obvykle zařazeno do kolektivní Hudebně pohybové přípravky (2h týdně) na jeden rok. O rok starší prvňák nastupuje „do nástroje“ již po půl roce rozvoje v kolektivní přípravce a následně vždy zůstává pouze jedna vyučovací hodina kolektivu a k ní přibude jedna hodina hry na nástroj.

Jak často by mělo moje dítě doma cvičit na nástroj?

Ideální je cvičit na nástroj každý den a délku přizpůsobit dle věku a vyzrálosti dítěte. Nejdůležitější je pravidelnost.

Musím mít doma akustický klavír, když chci dát dítě k vám na klavír? Stačí mi doma klávesy?

Akustický klavír/pianino je nutný. Klávesy nejsou dostačující. Nemají dynamiku úhozu a další spoustu vlastností a dítě se pak doma vlastně odnaučuje hrát na klavír. Naši učitelé vám rádi poradí s výběrem nástroje.

Musím mít akustický klavír hned od září? Nebo jej mohu koupit později v průběhu studia?

Nástroj je opravdu nutné mít již od začátku studia.

Musím mít doma bicí soupravu, když chci dát dítě k vám na bicí nástroje?

Na první rok studia není potřeba bicí souprava (stačí cvičit na zapůjčený bubínek, kbelík, židli atp.) Od druhého roku studia už je akustická bicí souprava potřeba. Elektronické bicí nedoporučujeme minimálně na první čtyři roky studia, později ano.

Je povinná Hudební nauka?

Předmět Hudební nauka je povinným teoretickým předmětem pro žáky hudebního oboru v 1.– 5. ročníku.

Co je předmět Kolektivní hudební praxe?

KHP je předmět hudebního oboru, v rámci kterého žák navštěvuje např. komorní uskupení (trio), souborovou hru, orchestr, pěvecký sbor, kapelu, band atp.

Mohu si ke studiu zapůjčit hudební nástroj ze ZUŠ?

Hudební nástroje žákům běžně zapůjčujeme. Výjimkou je klavír a sada bicích.

Kdy mohu být přijat do studijního zaměření počítačová grafika?

• Je nutné absolvovat minimálně tři ročníky plošné či prostorové tvorby a následně úspěšně vykonat talentové zkoušky do studijního zaměření počítačová grafika.
  • Uchazeči, kteří neabsolvovali studium plošné ani prostorové tvorby musejí absolvovat přijímací zkoušky a ke dni zahájení studia musejí být žákem minimálně 5. ročníku ZŠ.
  • Do studia druhého stupně ZUŠ (žáci středních škol) je možné přijmout žáka po úspěšném vykonání přijímacích zkoušek.

Je nutné kupovat na výtvarný obor nějaké pomůcky?

Na výtvarném oboru jsou všechny pomůcky zahrnuty v ceně školného, není tedy nutné nic dalšího kupovat.

Učíte o prázdninách?

Neučíme. Jsme škola, ač s nepovinnou docházkou, a proto se na nás vztahují úplně stejná pravidla, jako na ostatní školy.

Musím platit SRPŠ?

Příspěvek do Spolku rodičů a přátel ZUŠ Náchod je povinnou platbou, platí jej rodina jednou ročně (i pokud má v ZUŠ více dětí) a skýtá žákům spousty výhod. Do spolku se nám daří shánět různé grantové prostředky a následně z něj hradíme zejména startovné na soutěžích, přehlídkách či festivalech, přispíváme na dopravu (výjezdy všech oborů) atp.

Vadí, když dítě na rok odhlásím?

Studium žáka lze po dohodě s vyučujícím přerušit. Pokud navštěvuje kolektivní výuku, je nutné počítat s tím, že se nebude moci, třeba po roce, vrátit do stejné výukové skupiny.

Kdy a jak se mohu odhlásit?

Odhlašování probíhá vždy v pololetí či na konci školního roku. Je zapotřebí vyplnit (papírovou) odhlášku a odevzdat ji třídnímu učiteli před koncem pololetí, či školního roku.